Vodotěsnost

Vodotěsnost hodinek je velmi důležitá zejména pro dlouhý a bezproblémový chod Vašich hodinek. Prosíme, věnujte při výběru pozornost této hodnotě. Vždy je samozřejmě lepší dávat pozor, aby hodinky přišly do styku s vodou co nejméně. Pokud však z nějakého důvodu hodinky nechcete sundávat ani při koupání či plavání, je nutné, aby hodinky vždy měly miniimální deklarovanou hodnotu pro Vaši aktivitu.

 

Často dochází také ke zmatení v pojmech a v hodnotách vodotěsnosti, proto níže uvádíme přehlednou tabulku a několik důležítých informací, které si občas zákazníci neuvědomí. Následující text odráží i naše dlouholeté zkušenosti s hodinkami různých značek. Výrobcem deklarovaná vodotěsnost se totiž týká pouzdra a strojku, ale hodinky mají také pásek a mnohdy různé zdobení. Proto, prosíme, věnujte pozornost následujícím informacím.

 

 

ZKONTROLUJTE SI VODOTĚSNOST VAŠICH HODINEK

Stupeň vodotěsnosti

Označení

Stříkající voda, déšť

Mytí rukou

Plavání

Potápění

WR 0 m

bez označení

NE

NE

NE

NE

WR 30 m

3 ATM/3 BAR

ANO

NE

NE

NE

WR 50 m

5 ATM/5 BAR

ANO

ANO

NE

NE

WR 100 m

10 ATM/10 BAR

ANO

ANO

ANO (s rizikem)

NE

WR 200 m

20 ATM/20 BAR

ANO

ANO

ANO

ANO

WR 300 m

30 ATM/30 BAR

ANO

ANO

ANO

ANO

WR 500 m

50 ATM/50 BAR

ANO

ANO

ANO

ANO

WR 1 000 m

100 ATM/100 BAR

ANO

ANO

ANO

ANO

 

Doporučujeme nepoužívat hodinky při plavání, ani pokud mají vyznačenou vodotěsnost 10 BAR / 10 ATM. Tento tlak vodního sloupce je často překročen při skocích do vody, prudkých pohybech ve vodě nebo náhodném stisknutí některého z tlačítek na hodinkách pod hladinou.

Pozor:
Prodejce zodpovídá za výrobcem deklarovanou vodotěsnost u daného výrobku. Hodinky se tak při reklamacích testují v barové komoře na 5 BAR, 10 BAR nebo 20 BAR/ATM dle specifikace výrobku, ale není již možné zpětně zjistit, co bylo důvodem vniknutí vlhkosti do hodinek. V případě, že hodinky obstojí u tlakové zkoušky, což je podloženo protokolem o barové zkoušce, je zboží hodnoceno z hlediska vodotěsnosti jako bez vady.

Jako prodejce
nedoporučujeme používat hodinky při plavání, jelikož i do modelů s deklarovanou vodotěsností 10 BAR/ATM, které obstojí při barové zkoušce, může vniknout voda z důvodů uvedených v tomto dokumentu.

 

  1. Jsou-li hodinky vlhké nebo pod vodou, nemanipulujte s korunkou ani s tlačítky. Při náhodném stisknutí některého z tlačítek hodinek dochází v daný okamžik ke ztrátě vodotěsnosti.

  2. V případě, že je u Vašich hodinek korunka šroubovací, musí být vždy zcela dotažena, ostatní ovládací prvky musí být v základní pozici.

  3. Nikdy nepoužívejte hodinky při koupeli, sprchování nebo mytí rukou v teplé vodě. Díky teplotní roztažnosti kovů může dojít k porušení vodotěsnosti. Rovněž v těchto případech dochází k vypadávání kamínků.

  4. Ke ztrátě vodotěsnosti může dojít při prudkém ochlazení např. sluncem rozpálených hodinek v chladné vodě (vlivem jiné roztažnosti různých částí hodinek).

  5. Jestliže se i přes dodržení těchto zásad objeví v hodinkách voda nebo kondenzovaná vlhkost, vytáhněte korunku a nechte ihned hodinky zkontrolovat. Při rychlém zásahu nemusí dojít ke znehodnocení strojku. V žádném případě však servisní zásah neodkládejte.

  6. Ani hodinky s vodotěsností 10 ATM (100 metrů), se kterými je možné plavat, nemusí odolat zvýšenému tlaku vody při skocích do vody nebo ve vlnách v moři.

 

DOPORUČENÍ:

Pokud není pro Vás používání hodinek ve vodě nezbytné, je vhodné hodinky před plaváním odložit. Značně si tak prodloužíte životnost hodinek a předejte zbytečným možným komplikacím. Často dochází také

u hodinek se stopkami k náhodnému stisknutí tlačítek pod vodou a vniknutí vody dovnitř hodinek.

Velmi nevhodné jsou pro styk s vodou kožené řemínky, kdy dochází v důsledku jejich neustálého namáčení

a vysoušení k velmi brzkému opotřebení, na které by se nevztahovala záruka.
Udržujte kožený řemínek mimo dosah vody a vlhkosti, značně tím prodloužíte životnost pásku.


Rovněž jsou absolutně nevhodné pro plavání hodinky zdobené kamínky, kdy dochází k jejich častému vypadávání.

 

 

Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně vodotěsnoti, přejete si ověřit deklarovanou vodotěsnot pro hodinky, jejichž výběr zvažujete, neváhejte nás prosím kontaktovat. Rádi s Vám Váš výběz zkonzultujeme.

 

 

ThePay – Platba kartou, Platba24, MojePlatba, eKonto, mPeníze, MONETA, ČSOB, Fio Banka, QR platba, Equa Bank
Dámské hodinkyPánské hodinkyHodinyStylové dámské náramky Pánské šperkyMódní doplňky
Naše eshopy: BE-READY.CZ - Hobby. Outdoor. Lifestyle. | CSTRING.CZ - originální spodní prádlo nejen pro ženy